Showing the single result
Corsair HX1200i Platinum Fully Modular Low Noise Power Supply – 1200W (CP-9020281-UK) – 1 Year Warranty
Rated 0 out of 5
₨ 87,000
The Corsair HX1200i delivers 1200W of ultra-reliable power with 80 PLUS Platinum efficiency. Its fully modular design and ultra-low noise operation make it ideal for high-end gaming and workstation builds. Backed by a 1-year local warranty.
🏷️ Brand:
Corsair
📦 Short Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CP-9020281-UK |
| Wattage | 1200W |
| Certification | 80 PLUS Platinum |
| Modularity | Fully Modular |
| Cooling | 140mm Fluid Dynamic Bearing Fan |
| Fan Mode | Zero RPM Mode |
| Capacitors | 100% Japanese 105°C Electrolytic |
| Form Factor | ATX 3.1 |
| Connectors | 4 x 6+2 PCIe, 1 x 12VHPWR, 2 x 8-pin EPS |
| Warranty | 1-Year Local Warranty |
