Thermaltake View 270 TG ARGB Snow Mid Tower E-ATX PC Case (White)
₨ 18,499
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Snow White Mid Tower |
| Panels | Dual Tempered Glass (Front & Side) |
| Motherboard Support | Mini-ITX, mATX, ATX, E-ATX |
| Cooling Support | Multiple 120mm & 140mm fan mounts |
| Radiator Support | Up to 360mm (Top) |
| ARGB Fan | 1 × CT140 ARGB Pre-Installed |
| GPU Clearance | Up to 420mm |
| CPU Cooler Clearance | Up to 180mm |
Thermaltake View 270 TG ARGB Snow Mid Tower E-ATX PC Case (White) Specifications Price in Pakistan
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Thermaltake |
| Series | View |
| Model | View 270 TG ARGB Snow |
| Part Number (P/N) | CA-1Y7-00M6WN-00 |
| Case Type | Mid Tower |
| Color | Snow (White) |
| Material | SPCC |
| Dimensions (H x W x D) | 456 x 230 x 454 mm (18 x 9.1 x 17.9 in) |
| Net Weight | 6.3 kg / 13.9 lbs |
| Side / Front Panel | 2 x Tempered Glass |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 2 x 3.5”, 1 x 2.5” or 2 x 2.5” |
| Cooling System (Pre-Installed) | Rear: 1 x 140mm CT140 ARGB fan (1500 RPM, 30.5 dBA) |
| Fan Support | Top: up to 3 x 120mm or 2 x 140mmRight (M/B Side): up to 2 x 120mmRear: 1 x 120mm or 1 x 140mmPower Cover: up to 3 x 120mm |
| Radiator Support | Top: up to 360mm / 240mm / 120mmRear: 120mm |
| I/O Ports | USB 3.2 Gen 2 Type-C x1, USB 3.0 x2, HD Audio x1 |
| Power Supply Support | Standard PS2 PSU (optional) |
| Clearance – CPU Cooler | Up to 180mm |
| Clearance – GPU | Up to 420mm |
| Clearance – PSU | Up to 220mm |
Related
| Brand | thermaltake |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping and Delivery
At Amir Traders, we aim to provide a smooth and hassle-free shopping experience to our valued customers. We offer fast, secure, and nationwide delivery services across Pakistan.
All orders are typically processed and dispatched within 1 to 2 working days after confirmation. Once shipped, delivery timelines vary depending on your location, usually taking between 2 to 5 business days. For customers in major cities, delivery is often quicker.
We currently offer Cash on Delivery (COD) for your convenience, allowing you to pay when the product arrives at your doorstep. Our packaging is done with care to ensure your products reach you safely and in perfect condition.
If you have any questions regarding your delivery or would like to track your order, feel free to contact our support team anytime.
Related products
3000D 2 Fans Airflow Mid-Tower Case – Black (CC-9011251-WW)
Asus ROG Hyperion GR701 E-ATX 420 mm dual radiator support, four 140 mm fans, metal GPU holder, component storage, ARGB fan hub, 60W Fast Charging Gaming Case
- Extra Cooling: Dual 420mm radiator support, four 140 mm fans and a built-in fan hub offer massive airflow possibilities
- Extra Space: The beefiest graphics cards get plenty of room; cable management gets an expansive chamber that is 34 mm deep, with a 46 mm wide routing channel
- Extra Convenience: Hinged tool-free side panels, a built-in storage drawer and an integrated graphics card holder come together to amp up the building experience
- Extra Power: Dual USB Type-C ports, 60-watt fast charging, aluminum-reinforced frame and handles deliver power and premium ruggedness
- Extra Stylish: The fan hub and lighting panel all support Aura Sync, and the chassis is decked out with anodized metal and hairline finishes
ASUS TUF Gaming GT501 case supports up to EATX with metal front panel, tempered-glass side panel, 120 mm RGB fan, 140 mm PWM fan, radiator space reserved, and USB 3.1 Gen 1 White
- Designed to be noticed: Metal front panel with custom TUF Gaming spatter pattern, and 4mm-thick, smoked, tempered-glass side panel to showcase your build’s internals.
- Mobile battle station: Ergonomic, woven-cotton carry handles enable easy and safe transport up to 30Kg.
- Efficient cooling: Equipped with three 120mm Aura Sync RGB-illuminated fans and one 140mm rear PWM fan, plus up to seven fan-mounting points for targeted airflow.
- Space reserved for both front- and top-mounted 360mm water-cooling radiators plus a 140mm radiator at the rear.
- Perfect for TUF Gaming motherboards: Fan and cable placement optimized for TUF Gaming gear, and ready for perfect cooling control via our Fan Xpert 4 software.
Corsair 2500D Airflow Mid-Tower Dual Chamber PC Case – White
Corsair 7000D AIRFLOW Full-Tower ATX Case – Black
Ease EC125B Premium Mid-Tower ATX Gaming Case (Black)
-
ARGB Fans: Equipped with 5 pre-installed 120mm ARGB fans, providing vibrant lighting and efficient airflow.
-
Panoramic Tempered Glass: Screwless design with full-view tempered glass panels on both sides, offering an unobstructed view of your components.
-
Vertical GPU Mount: Supports vertical GPU mounting, allowing for a clean and modern build presentation.
-
Liquid Cooling Support: Accommodates up to a 360mm radiator, ensuring optimal cooling for high-performance systems.
-
Motherboard Compatibility: Supports ATX, Micro-ATX, and ITX motherboards, providing flexibility for various builds.
-
Storage Options: Offers 1 HDD and 3 SSD bays, catering to diverse storage needs.
-
Cable Management: Features a back-connect motherboard design with ample cable routing holes, promoting a clean and organized interior.
MSI MAG PANO 100L PZ – Premium Mid-Tower ATX Gaming Case
-
Motherboard Support: ATX / Micro-ATX / Mini-ITX
-
Max GPU Length: 400mm
-
Max CPU Cooler Height: 175mm
-
Radiator Support: Up to 360mm (Top/Front)
-
Expansion Slots: 7
-
Drive Bays: 2x 2.5” + 2x 3.5”/2.5” combo
-
Front I/O: USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1, Audio In/Out, Power, Reset
-
Pre-installed Fans: 3x ARGB 120mm (Front), 1x ARGB 120mm (Rear)
-
Dimensions: 470 x 235 x 490 mm (L x W x H)

Reviews
There are no reviews yet.